Muzyka łagodzi obyczaje i pomaga w przyswajaniu wiedzy


Artykuł

Muzyka łagodzi obyczaje i pomaga w przyswajaniu wiedzy

Administrator

Jeśli miewasz problemy z koncentracją lub nie potrafisz nauczyć się partii materiału w jeden wieczór, potrzebna ci pomoc muzyki. Opery Bacha i koncerty Mozarta mogą mieć niezwykły wpływ na działanie mózgu.

Przy Mozarcie czy Metallice?

Słuchanie muzyki to nie tylko metoda na zrelaksowanie się oraz spędzenie czasu na przyjemnej rozrywce. To również doskonały sposób na przyswajanie wiedzy. Naukowcy przyjrzeli się działaniu mózgu podczas słuchania muzyki i wysunęli niezwykłe wnioski. Z ich porad powinni skorzystać uczniowie i studenci, którzy miewają problemy z nauką, a zapamiętywanie ważnych informacji przychodzi im z trudem.

Głośno, głośniej!

Lekarze zapewniają, że konkretny rodzaj muzyki może stymulować połączenia nerwowe w mózgu, zwiększając przy tym jego wydajność oraz zdolność zapamiętywania i koncentracji. Dodatkowo działa również łagodząco, co sprzyja przyswajaniu sporych porcji materiału. Podczas słuchania muzyki ciało i umysł synchronizują się, co zwiększa również ochotę na podjęcie trudnego zadania. Po jaką płytę sięgnąć, by czerpać korzyści z nauki?

Mozart, Bach, Vivaldi

Miłośnicy ciężkich brzmień powinni zmienić swoje przyzwyczajenia. Część naukowców zajmujących się tego typu zagadnieniem przekonuje, że słuchanie muzyki klasycznej najlepiej wpływa na nasze samopoczucie oraz zdolności motoryczne. Melodia uzyskana dzięki klasycznym instrumentom (takim jak harfa, skrzypce czy gitara) pobudza mózg do działania. Odpowiedzialne są za to dźwięki o wysokiej częstotliwości oraz mikrodrgania. Zamiast sięgać po płytę Metalliki warto poświęcić kilka chwil na wsłuchanie się w „Cztery pory roku” Vivaldiego czy operę Bacha.