Praca zdalna – za i przeciw


Artykuł

Praca zdalna – za i przeciw

Administrator

W dobie wszechobecnego dostępu do Internetu coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną, czyli taką, która nie wymaga od nas codziennego siedzenia w siedzibie firmy. Nie zawsze oznacza ona zatrudnienia u pracodawcy – mając własną działalność również możemy być w stanie funkcjonować w ten sposób. Dzięki temu mamy szansę wykonywać swoje obowiązki bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdujemy. Ale praca tego typu wiąże się też z wieloma niewygodami i zagrożeniami. Postanowiliśmy przyjrzeć się zaletom i wadom tego rozwiązania.

Plusy

Najczęściej mając tego typu pracę nie musimy być dostępni od 8 do 16, jak w wielu tradycyjnych firmach. Sami możemy decydować o tym, w jakich godzinach chcemy poświęcić się naszym zawodowym obowiązkom. Jeśli nam to odpowiada, możemy pracować nocami, a w dzień odsypiać – wszystko zależy od naszych preferencji. A nawet jeśli musimy być dostępni dla naszego pracodawcy lub Klientów przez kilka godzin o ustalonej porze, nie zmienia to faktu, że możemy w tym czasie znajdować się gdziekolwiek chcemy. Właśnie dlatego coraz więcej osób pracujących w ten sposób decyduje się na życie na walizkach. Skoro nie musimy pojawiać się w biurze, to co za różnica czy będziemy pracować z własnego domu czy z plaży w Barcelonie? Niektóre osoby decydują się nawet na całoroczną podróż dookoła świata. O ile potrafimy się zdyscyplinować do pracy w takich pięknych okolicznościach, nic nie stoi nam na przeszkodzie do takiego wyjazdu. W końcu jesteśmy panami własnego czasu.

Minusy

Bardzo często jednak e-praca wiąże się z nienormowanym czasem wykonywania obowiązków. Zazwyczaj nie liczy się to, ile godzin spędziło się nad danym zadaniem, ale to, czy dane zadanie zostało wykonane. Wiąże się to z nieregularnością przychodów, które uzależnione są od efektów naszej pracy. Dodatkowo jeśli prowadzimy własną działalność to niekiedy musimy poświęcić o wiele więcej czasu na obowiązki niż w sytuacji, gdybyśmy pracowali dla pracodawcy.